foto prebraté z http://www.freeimages.com
Plánovanie a Stanovenie cieľov
Systematické a výhľadové stanovenie cieľov, prostriedkov a opatrení, ale najmä ciest k dosiahnutiu daného cieľa v určitom časovom horizonte. Základom plánovania je rozhodovací proces, ktorého hlavné časti sú:ciele (tj konečný stav, ku ktorému smerujú aktivity, napr snahou firmy môže byť získanie čo najväčšieho podielu na trhu),stratégie (udávajú dlhodobý smer správania podniku za účelom splnenia daných cieľov. Na základe strategického plánu sú rozpracované čiastkové plány podľa organizačných jednotiek i v kratšom časovom horizonte, ktoré sú vzájomne koordinované vrcholovým manažmentom,
plány (nástroje, pomocou ktorých sa zabezpečuje dosiahnutie cieľov a stratégií firmy aj ich subsystému).
kontrola (spätná väzba, vyhodnocovanie plnenia daných plánov).
Prvky plánovania:
Predstavy - identifikujú základné požiadavky firmy (predaj,výroba, obchod, vzdelávanie)
Ciel - je to stav, ktorý má byť dosiahnutý
Stratégia - stanovenie dlhodobých cieľov firmy a stanovenie potrebných činností a zdrojov pre ich dosiahnutie - cieľom stratégií je určiť budúci obraz firmy.
Taktiky - určujú postupy podľa ktorých by sme mali dospieť k stanovenemu cielu
Plány - sú výsledkom plánovacieho procesu a obsahujú stanovenie cieľov, stanovenie prostriedkov a ciest na ich dosiahnutie - písané dokumenty.
Postupy - návody na vykonanie určitej činnosti
Pravidlá - postupy podľa ktorých sa riadime pri vykoinavani činností
Programy - súhrn cieľov, taktík, postupov, pravidiel, úloh potrebných na vykonávanie činností
Rozpočty - stanoví predpokladané toky hotovosti (cash flow), predpokladané príjmy a výdavky
Akcia - činnosť (programy) na dosiahnutie stanovených cieľov
Predpovede - prognóza budúcich podmienok a situácií
Zdroje - prostriedky, ktoré má manažér k dispozícii pre splnenie cieľov - nástrojom je rozpočet
Implementácia - uskutočnenie plánov, ich konkrétnu realizáciu.
Postup plánovania:
Plánovacie funkcie vyžadujú na manažéroch, aby urobili v rámci procesu štyri základné rozhodnutia týkajúce sa cieľov, akcií, zdrojov a implementácia.
Uvedomenie si príležitosti - začiatok plánovacích procesov - využitie príležitosti - čo na trhu chýba, čo zákazník požaduje.
Stanovenie cieľov - špecifikujú očakávané výsledky a indikujú koncový bod - ciele krd a dlhVývoj predpokladov - výsledok analýzy súčasného stavu vonkajšieho a vnútorného prostredia, slabosťou a určenie ich vývoja
Určovanie alternatívnych postupov - možnosti riešenia
Hodnotenie alternatívnych postupov - vyhodnotenie alternatív z hľadiska zisku aj riziká
Výber postupov - prijatie rozhodnutia, kedy je plán prijatý
Formulovanie odvodených plánov - stanovenie podporných plánov - rozpis činností aby bol plán splnený
Zostavenie rozpočtu - prenesenie plánovaných zámerov do číselnej podoby pomocou rozpočtu
Ciele plánovanie - konečný stav, ku ktorému by mali všetky plánovacie aktivity smerovať.
Členenie plánu z vecného hľadiska:
koncepčné - dlhodobé, vychádzajú zo stratégie podniku
taktické - spracované a realizované na strednej úrovni riadenia, predstavujú prechod stratégie do reality, základ taktického plánovania tvorí ročný plán
operatívne - stanovujú konkrétne postupy a prostriedky realizácie až na najnižšiu články, vzťahujú sa k veľmi krátkym časovým úsekom
Po tom, čo ste prostredníctvom finančnej analýzy zhodnotili svoju východiskovú finančnú situáciu, prichádza na rad stanovenie budúcich finančných cieľov, pri ktorých beriete do úvahy nielen svoju vnútornú východiskovú situáciu a ekonomický efekt plánovaných opatrení na jej zlepšenie, ale predovšetkým vonkajšie faktory ako je vývoj dopytu, trhových cien, trhového podielu s ohľadom na konkurenciu a podobne. Finančné ciele sú základom výstavby čiastkových plánov, z ktorých sa skladá celkový finančný plán.
Podnikateľský plán by mal obsahovať ciele v oblasti:
Objemu investícií - tie sú bližšie špecifikované v investičnom a odpisovom pláne,
Obratu a marže – správny odhad objemu tržieb v pláne predaja je kľúčovým faktorom úspešného plánovania a jednou z najzložitejších úloh v plánovaní. Pri projektovaní celkového objemu tržieb postupujeme tak, že celkové tržby sa snažíme odhadnúť pomocou logických základných jednotiek, ktoré majú podobu východiskových predpokladov.
Príklad plánovania:
Ak napríklad plánujeme tržby za lyžiarsky vlek, našimi východiskovými predpokladmi plánu tržieb bude priemerná dĺžka lyžiarskej sezóny v dňoch, priemerný denný počet lyžiarov a priemerná cena skipasu bez DPH. Odhadované tržby sú teda limitované východiskovými predpokladmi ako počet dní, záujem lyžiarov, ktorí navštívia stredisko a tiež prepravnou kapacitou vlekov. V podnikoch s obchodnou činnosťou, ktoré predávajú stovky tovarov, je rovnako dôležité správne odhadnúť skladbu predaja, od ktorej závisí priemerná výška obchodnej marže v percentách. Obchodná marža predstavuje sumu, o ktorú sa pri predaji zvyšuje nákupná cena tovaru. Obchodná marža v percentuálnom vyjadrení sa počíta z predajnej ceny tovarov:
nákladov – cieľové hodnoty nákladov sú konkretizované najmä v pláne potreby zamestnancov a pláne osobných nákladov, marketingovom pláne, pláne ostatných prevádzkových nákladov, finančné náklady sú konkretizované napríklad v pláne financovania investičných potrieb a podobne. Jednotlivé funkčné plány v oblasti nákladov sa líšia podľa druhu podnikania.
zisku – ciele v oblasti zisku v sebe agregujú výsledky všetkých parciálnych plánov a sú vrcholovým cieľom. V praxi to znamená, že za účelom dosahovania požadovanej hodnoty zisku často dochádza k zmenám v plánovaných nákladoch, investíciách a podobne.
Popri finančných cieľoch je pri dlhodobom plánovaní potrebné zamyslieť sa aj nad makroekonomickými východiskovými predpokladmi, ako je predpokladaný nárast cenovej hladiny, predpokladaný vývoj nákupných cien surovín a podobne.
Ciele si teda môžete stanoviť osobné a profesionálne, princíp ich určenia a výberu je však rovnaký a vychádza z dlhodobého časového hľadiska. Základom je stanoviť si cieľ na dlhšie časové obdobie, napríklad 5 rokov. Na to aby ste ten cieľ dosiahli, budete musieť vykonávať určité činnosti, či už jednorazové alebo opakované. Keď budete mať premyslené najvhodnejšie formy týchto činností, budú tvoriť stratégiu, ktorú ste si zvolili na úspešné dosiahnutie vášho cieľu. Snažte sa, aby vaša stratégia čo najmenej vychádzala z faktorov, ktoré nedokážete ovplyvniť, nie ste predsa všemocní. Tento dlhodobý cieľ si rozkrájame na viac strednodobých cieľov, ktoré nám budú tvoriť takzvané milestones alebo checkpointy, teda kontrolné body. Tie sa nám už zdajú trochu viac dosiahnuteľné, ale aby sme to mali ešte o kúsok jednoduchšie, tak si tieto ciele zase raz rozmeníme na drobné: na cieľe krátkodobé - povedzme o dĺžke jeden mesiac, alebo jeden týždeň. Takto má váš sen vytvorený rebrík, po ktorom môžete plynulo kráčať.
O tom ako by mal správny cieľ vyzerať existuje viacero názorov, osobne dávam prednosť modelu SMART cieľ by mal byť presne takýto:
Specific (konkrétny)
Measurable (merateľný)
Attainable (dosiahnuteľný)
Realistic (reálny)
Time-bounded (časovo ohraničený)
Evaluated (vyhodnotený)
Reviewed (zhodnotiteľný)
Prípadné podnikové ciele by ešte navyše mali byť:
Strategic (strategický)
Meaningful (zmysluplný)
Agreed (odsúhlasený)
Rewarding (prospešný)
Team Building (mal by podporovať tímovú prácu)
Empowering (posilňujúci)
Rewarding (to len tak pre opakovanie)
Spracoval: Daniel Kaplan
zdroje použité pri vytvorení článku:
http://www.podnikajte.sk/financie/c/460/category/finacne-riadenie/articl...
http://www.management.c0m.sk/planovanie.html
http://www.podnikajte.sk/manazment-marketing/c/215/category/manazment-a-...
http://www.podnikajte.sk/manazment-marketing/c/215/category/manazment-a-...